Skip to content
Avaleht » Alustava ettevõtte digiturundus

Alustava ettevõtte digiturundus

Digiturunduse elemendid erinevatel joonistatud ekraanidel koos sotsiaalmeedia logodega nende ümber iseloomustamaks alustava ettevõtte digiturunduse esimesi samme

Kui oled äsja oma teekonna ettevõtlusmaailma alustanud või kaalud uue ettevõtte loomist, on digiturundus üks olulisemaid vahendeid, mis aitab sul jõuda oma sihtgrupini ja luua tugeva digitaalse kohaloleku. See alustava ettevõtte digiturundus artikkel käsitleb viite põhilist digiturunduse valdkonda, mis on kriitilise tähtsusega igale alustavale ettevõttele.

Mis on digiturunduses oluline?

Digiturundus on väga mitmekülgne ja selles on palju elemente, mis peavad olema täidetud, et saavutada hea nähtavus. Näiteks ei ole kasu ainult sotsiaalmeedias postitamisest või reels ja tik-tok’ide filmimisest/jagamisest, kui su veeb on korrast ära. Ja ainult sinunimi punkt komm domeenil asuvast veebilehest pole kasu, kui keegi seda leida ei oska. Kui sa oled end otsingumootoritele nähtavaks teinud, kuid klienditeenindus on halb, on jällegi kehva seis. Mis need kuus tähtsaimat punkti siis on, millele alustava ettevõtte digiturundus tähelepanu peab pöörama?

1. Netiturvalisus

SEE ON KÕIGE OLULISEM! Kirjutasin nimme suurte tähtedega, et see paremini välja paistaks. Näen enamikel klientidel siin suuri murekohti – 2FA ehk kaheastmeline kasutaminie pole seadistatud kusagil, igal pool sama parool ja neid ollakse nõus jagama messengeris, e-mailis. See on väga ohtlik. Aga see peab olema seadistatud sinu e-maili kontodel, eriti sotsiaalmeedia kontodel ning kindlasti su veebil ja veebiserveril. Sina oled veebilehe ja muude kanalite puhul omanikuna vastutav ning kui sinu veeb häkitakse ja sellest lekivad näiteks sinu e-maili turundusega kogutud kontaktid, on jama majas. Trahvid on suured ja sinu äril võib olla lõpp.

2. Märksõnade analüüs

Aga jätkame rõõmsamalt. Enamasti tellitakse uus veebileht. See näeb tavaliselt ka hea välja, kuigi ilu on vaataja silmades, eks? Siis hakatakse mõtlema, et nii, veeb on olemas, kuidas see välja peaks paistma? Saad reklaame teha, jah, aga kui sa reklaame ei tee, kas su müügid kukuvad siis kokku? Mille eest sa arveid maksad? Kui sul on hästi tehtud märksõnade analüüs ja selle põhjal valminud veebileht, siis on sul juba palju suurem edu oma konkurentide ees.

3. SEO ehk kodulehe optimeerimine

Põhineb eelmisel punktil. Sinu veebileht on sinu ettevõtte digitaalse kohaloleku alustala. Ideaalis tuleks teha enne veebilehe loomist korralik märksõnade analüüs. SEO kodulehe optimeerimine pakub külastajatele kasutajasõbralikku kogemust ning tähendab, et veebileht on tegevusalaga seonduvate märksõnade järgi leitav. Otsingumootorid on selle siis indekseerinud ja pakuvad selliseid veebilehti otsija kavatsustele vastuseks. Seega siis on sul koht, kuhu inimesi lisainfo saamiseks, päringute või tellimuste tegemiseks.

4. Sotsiaalmeedia turundus ja sotsiaalmeedia haldus

Sotsiaalmeedia platvormid nagu Facebook ja Instagram on võimsad vahendid sihtgrupiga suhtlemiseks ja bränditeadlikkuse tõstmiseks. Nende abil saad meeletult lisa liiklust tekitada lisaks orgaanilistele otsingutele, kui sul on eelmised sammud hästi paigas. Annan artiklis sulle 3 põhilist viga, mida vältida neid platvorme kasutades ning mida arvestada strateegia loomisel, et luua kaasahaaravad postitused. Kui sa veel ei tea, mismoodi Facebook ja Instagramiga alustada, siis kirjutasin selle kohta lausa ettevõtja sotsiaalmeedia ABC teemalise artikli.

5. Digiturunduse Analüütika

Digiturundus väikeettevõtjale peab silma peal hoidma ka andmetel. Analüütika võimaldab sul jälgida ja hinnata oma digiturunduse tegevuste tõhusust. Selles osas uurime, kuidas mõõta olulisi KPI-sid ning kasutada seda infot strateegia täiustamiseks.

6. E-maili Turundus

E-maili turundus on suurepärane viis hoida sidet oma klientidega ning pakkuda neile väärtuslikku sisu. Uurime, kuidas koostada kõnetavaid e-kirju ja kasutada segmenteerimist ning isikupärastamist, et saavutada paremad tulemused.

Veebileht – kas siis ilus visiitkaart või ka liiklust toov rahamasin?

Märksõna analüüs

Enne, kui disainini liigud, tee märksõnade analüüs. Ilma tasuliste tööriistadeta on see veidi keerulisem, kuid siiski tehtav. Sul on ju konkurendid? Kellegagi on alati konkureerida. Vaata, mida nemad teevad. Võta Googles erinevate oma valdkonna märksõnade top 3 tulemust ja tööta need läbi. Vaata, mis on nende avalehel, millisele konkurendi lehele jõudsid? Kas see leht oli avaleht või mõni alamleht. Ehk oli see blogipostitus?

Tööta need läbi ja lisa sarnased elemendid ka oma lehele. Kui sinu konkurendil on kontaktivorm hästi nähtaval ja sul pole, siis mõtle kumb on mugavam? Mõtle alati sellele, mida ka ise kliendina tahad veebilehelt saada. Millistele küsimustele tahad vastuseid? Vasta neile küsimustele ja jõuad otsingu tulemustes kõrgemale.

Disain, mis kõnetab

Esimene mulje on muidugi oluline. Kaunis, funktsionaalne ja kasutajasõbralik veebidisain võib koheselt köita külastaja tähelepanu. See peaks kajastama sinu brändi isiksust ning aitama luua emotsionaalset seost potentsiaalsete klientidega. Aga see ei ole alati põhiline. Tihti ostetakse disainilt ilusat veebilehte, kuid unustatakse ära, et see ei ole ainult visiitkaart. Mõtle nii: kui visiitkaarti ei jagata, siis ei tea keegi sinu olemasolust. Sul on lehele vaja ka liiklust, mida pöörate uuteks klientideks.

Screenshot af skills in social media and on the web

Kodulehe optimeerimine ehk SEO

Et sinu veebileht jõuaks laiema auditooriumini, on hädavajalik selle optimeerimine otsingumootoritele (Searh Engine Optimisation). See tähendab, et veebileht vastab otsingumootorite nõuetele ja kriteeriumitele ning on seetõttu paremini nähtav otsingutulemustes. Õige SEO strateegia aitab suurendada veebilehe külastatavust ning jõuda potentsiaalsete klientideni. Siin on enamikel veebilehtedel tehnilised mured, mille lahendamise järgselt juba tuleb suur kasu. Näiteks pildid, mis on liiga suured. Kuid mitte ainult. Kasutaja peab lahkuma lehelt mingi tehtud tegevusega. Kas laeb e-raamatu, lisab end uudiskirja listi või soetab midagi. Ta ei tohi jääda õhku või kõige hullem, lihtsalt otsingust lehele tulla ja sealt koheselt minema klikkida.

Tagasilingid

Lingid, mis sinu lehele viitavad ja otsingumootorite silmis sinu domeeni autoriteetsust kasvatavad. Kui sul on 5 eurot ja Chuck Norrisel on 5 eurot, siis Chuck Norrisel on ikka rohkem. Temani viidatakse rohkem, sind ei tea keegi…veel. Alustava ettevõtte digiturundus plaan peaks kindlasti sisaldama tegevusi linkide hankimiseks. Tagasilinkidega tuleb vaeva näha. Kas kasutad selleks sisuturundust või saad linke näiteks koostööpartneritelt. Kõik see kasvatab sinu autoriteetsust.

Sotsiaalmeedia on siin väga oluline.

Pole lihtsamat ega ka odavamat viisi alustava ettevõtte digiturundus strateegias, kuidas jõuda uute klientideni. Tõsi, sotsiaalmeedia turundus võtab samamoodi aega ja kasu ei ole alati kohene. Aga alustamine on lihtne. Tee turvaline (2FA) facebooki leht ja loo sinna sisu. Võta oma tooted/teenused pulkadeks lahti, räägi, mis probleeme need lahendavad. Soovitatavalt videona. Ka tasulised reklaamid on siin abiks, kuid kampaaniad tuleb läbi mõelda, sul on vaja sisuplaani, mille järgi postitada, et sa lihtsalt niisama tühja ei rapsiks ja, et iga su postitus poleks karjuv müük. Kui sa ise sellega ei taha tegeleda, siis on sul võib-olla mõistlik sotsiaalmeedia haldus teenusena sisse osta.

Alustava ettevõtte digiturundus vajab sisuplaani

Sotsiaalmeedia turundus toob enim edu just sisuplaanist, mis on toetatud reklaamidega. Jällegi on siin mitmeid nüansse ja erinevaid sotsiaalmeedia tööriistu, mida kasutada. Iga tööriista tundma õppimine võib olla aga aeganõudev ning seetõttu pole paha mõte mingist hetkest kogu sotsiaalmeedia haldus teenusena sisse osta. Digiturundus peab sulle kasu tooma, mitte meelehärmi valmistama.

3 viga, mida alustava ettevõtte digiturundus kindlasti sotsiaalmeedias vältima peab:

 1. Puudulik sihtrühma tundmine.
  See on kogu digiturunduse A ja O niikuinii. Kes on su klient, mis mured tal on? Kas sa arvad, et tal on need mured või sa tead? Kas küsisid? Oled kliendi intervjuu teinud? Kas sul on Persoona loodud? Või ka mitu? Alati ei saa kõiki klientie ühte gruppi koondada, sest inimesed on erinevad. Selgita välja oma kliendi profiil – mida ta kuulab, mis meediat ta tarbib. Kõik on oluline. Mida rohkem tead oma kliendist, seda parem.
 2. Ebaturvaline konto
  Pole hullemat asja, kui blokeeritud või kaaperdatud konto. Väga halb sinu brändile ja kindlasti ei tekita see usaldust, kui sinu ettevõtte facebooki lehel näidatakse ebaolulist sisu või suunatakse kuhugi spämmi lehtedele.
  Võid kaotada ka raha ja palju – kui sul on Facebookiga seotud ettevõtte kaart ja sul pole kaheastmelist kinnitust siis sa lausa mängid tulega. Seadista 2FA autentimine ja lisa ettevõtte lehele (ka ärikontole, kui on) alati 2 admin kasutajat. Pea meeles, ärikonto ja reklaamikonto peavad olema sinu omad, mitte mõne agentuuri omad, kui otsustad kasutada välist abi.
 3. Postitad läbi mõtlemata
  Ilma sisuplaanita kulutad sa meeletult palju aegaüksikutele postitusele. Valid mõtet, mida kirjutada, sest tunned, et sa pead ju midagi tegema seal Facebookis või Instagramis. Siis hakkad pilti otsima või ostma.
  Valmistu paremini. Mõtle oma teenustele või toodetele. Mis probleeme need lahendavad, too toote/teenuse eelised välja. Räägi probleemidest, millega inimesel on võimalik suhestuda.

Analüütika – mis päriselt sinu veebilehel ja sotsiaalmeedias toimub

Põhilised KPI-d (võtmenäitajad) digiturunduses võivad varieeruda sõltuvalt ettevõtte eesmärkidest ja tegevusalast. Siiski on mitmeid universaalseid KPI-sid, mida paljud ettevõtted jälgivad. See on täis keerukaid nimesid, mille tähendusi on alguses raske mõista. Aga kui sa midagi müüa tahad, siis taandub alati kõik numbritele. Kui suurtel firmadel on andmeid palju, siis digiturundus väikeettevõtjale ja selle analüütika maht on oluliselt väiksem.

Alustava ettevõtte digiturundus peaks neid asju aeg-ajalt jälgima

 • Veebilehe külastused (Website Traffic): Näitab, kui palju inimesi külastab sinu veebilehte.
 • Konversioonimäär (Conversion Rate): Mõõdab, kui suur osa veebilehe külastajatest sooritab soovitud tegevuse, näiteks ostu või pakkumise küsimise.
 • Lehele jäänud aeg (Average Time on Page): Näitab, kui kaua külastajad keskmiselt sinu veebilehel viibivad.
 • Põrkamise määr (Bounce Rate): Mõõdab, kui suur osa külastajatest lahkub veebilehelt kohe pärast esimest külastust.
 • Lehe vaadatud lehekülgede arv (Page Views): Näitab, mitu lehekülge üks külastaja ühel visiidil vaatab.
 • Keskmise tellimuse väärtus (Average Order Value): E-poodides oluline näitaja, mis näitab keskmist summat, mille eest üks klient ostab.
 • Konversioonitee (Conversion Funnel): Näitab, millist teekonda läbivad külastajad enne soovitud tegevuse sooritamist.
 • Kliendi elutsükli väärtus (Customer Lifetime Value): Näitab, kui palju üks klient aja jooksul keskmiselt ettevõttele sisse toob.
 • Organilise liikluse osakaal (Organic Traffic Share): Mõõdab, kui suur osa veebilehe liiklusest tuleb otsingumootoritest orgaanilise otsingu tulemusena.
 • Sotsiaalmeedia kaasatus (Social Media Engagement): Hõlmab meeldimiste, jagamiste ja kommentaaride arvu sotsiaalmeedia postitustes.

Need on vaid mõned näited olulistest KPI-dest. Iga ettevõte peaks valima need KPI-d, mis kõige paremini kajastavad nende eesmärke ja aitavad mõõta digiturunduse strateegia tõhusust. Kõiki neid ei pea ja ei saagi sa kohe jälgida ja analüüsida. Kuid mida aeg edasi, siis kui oled eelmisi punkte õigesti arendanud, kasvab andmehulk, mille pinnalt otsuseid teha saad. Igaljuhul on see oluline alguspunkt paremate turundusotsuste tegemiseks.

Kui seda on palju siis võta minuga ühendust!

Kuid kokkuvõttes on kõik oluline ja iga sammuga tuleb tööd teha. Ja see ongi raske. See ongi aeganõudev, kuid minu soovitus on lihtne. Tee nii, et sinu veebileht oleks kiire, et see laeks pildid ära ning ütleks selgelt ja kiirelt, miks see olemas on. Kontrolli, kas see üldse Googles indekseeritud on (Google Search Console). Sest siis on sul koht, kuhu inimesed näiteks sotsiaalmeedia postitustest suunata. kui sinu veebileht on visuaalselt meeldiv, pakub suurepärast kasutajakogemust ning on hästi optimeeritud otsingumootoritele, siis oled sammukese võrra lähemal sellele, et jõuda rohkemate potentsiaalsete klientideni ja muuta need klientideks. Ei sa oled juba 20% oma konkurentidest parem.

Kui sa aga soovid selle kõige halduse minule anda, siis võta minuga ühendust!

Share this post on social!